3 ابزار مهم و کاربردی جعبه ابزار Extract|گروه فناوران شهرساز

0 114

Extract/Analysis Tools

 جعبه‌ابزارهای نرم افزار Arc GIS اغلب امکاناتی بیش از نیاز شما را فراهم می‌کنند. ابزارهای موجود در جعبه‌ابزار Extract از مجموعه Analysis Tools، این امکان را فراهم می‌کنند که شما بتوانید عوارضی را بر اساس داده‌های توصیفی از بانک اطلاعاتی یک لایه (Shape File or Feature Class) یا یک بانک اطلاعاتی مستقل (Table) و یا بر اساس ویژگی‌های فضایی و مکانی لایه‌ها استخراج کنید. شرایط، نحوه اجرا و کاربردهای این ابزارها با هم متفاوت است. این جعبه‌ابزار دارای 3 ابزار زیر می‌باشد:

  1. Clip
  2. Select & Table Select
  3. Split & Split by Attributes

 در نتیجه استفاده از هر یک از ابزارهای فوق، یک لایه جدید ایجاد می‌شود و نتایج بر روی آن‌ها ذخیره می‌گردند (به عبارتی تغییری در لایه‌های اصلی ایجاد نمی‌گردد). این ابزارها فقط امکان اجرا بر روی داده‌های وکتوری (Polygon, Polyline, Point, Table & …) را دارند و برای داده‌های رستری نمی‌شود از آن‌ها استفاده کرد.

 به منظور دانلود ویدئوهای مجموعه آموزشی Extract می‌توانید از آیکن زیر استفاده نمایید.

                                                                             Video

Clip

 ابزار Clip یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین ابزاراهای نرم‌افزار Arc GIS است که جهت حذف عوارض موجود در خارج از محدوده‌های تعیین شده به کار می‌رود. این ابزار بانک اطلاعاتی لایه Input را حفظ می‌کند. برای آموزش کامل این ابزار می‌توانید به مقاله یا ویدئوی آموزش آن مراجعه نمایید.

Clip_Extract

 

 

 

Select & Table Select

 نحوه اجرا، شرایط و کاربردهای این دو ابزار عین هم می‌باشند، با این تفاوت که ابزار Select عوارضی را از بانک اطلاعاتی لایه‌های مختلف بر اساس اطلاعات توصیفی آن‌ها استخراج می‌کند، اما ابزار Table Select همین کار را بر روی یک جدول اطلاعاتی مستقل انجام می‌دهد. این دو ابزار به منظور انتخاب و سپس استخراج عوارضی از یک لایه که دارای خصوصیات ویژه‌ای هستند استفاده می‌شود؛ این کار بر اساس یک Query صورت می‌گیرد. این ابزار بانک اطلاعاتی لایه Input را حفظ می‌کند. برای آموزش کامل این ابزار می‌توانید به مقاله یا ویدئوی آموزش آن مراجعه نمایید.

Select_Extract

 

 

 

 

 

 

 

Split & Split by Attributes

 ابزار Split برای کار با لایه‌های مختلف و Split by Attributes به منظور کار با جداول مستقل استفاده می‌شود. با این ابزار عوارض یک لایه بر اساس عوارض لایه‌ای دیگر دسته‌بندی می‌شوند. با اجرای این ابزار، به ازای هر مقدار منحصر به فرد در فیلد Split، یک لایه جدید ایجاد می‌شود. این ابزار نیز بانک اطلاعاتی لایه Input را حفظ می‌کند. برای آموزش کامل این ابزار می‌توانید به مقاله یا ویدئوی آموزش آن مراجعه نمایید.

Split Feature

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =