آموزش کاربردی ابزار Update برای به‌روز رسانی شکلی و محتوایی عوارض لایه‌های وکتوری|گروه فناوران شهرساز

0 35

Update/Analysis Tools-Overlay

 در این مقاله نحوه اجرا، شرایط و کاربردهای ابزار Update از جعبه ابزار Overlay در مجموعه Analysis Tools آموزش داده شده است. در این ابزار عوارض لایه Input بر اساس لایه Update اصلاح می‌شوند؛ به عبارتی لایه Input در بخش‌هایی که با لایه Update دارای همپوشانی (به معنی روی هم افتادن عوارض لایه‌ها) هستند، هم از نظر شکلی و هم از نظر بانک اطلاعاتی به‌روز رسانی می‌شود. با این ابزار یک کلاس عارضه جدید (لایه جدید) ایجاد شده و تغییرات بر روی آن اعمال می‌شود. (لایه‌های Input و Update در حالت اولیه خود باقی می‌مانند و تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌شود). لایه ایجاد شده تمامی فیلدهای موجود در لایه‌ی Input را در بانک اطلاعاتی خود خواهد داشت و داده‌ها در قسمت‌های مشترک بروزرسانی و اصلاح خواهند شد. این ابزار از پروژه Tilling برای هندلینگ حجم داده بسیار زیاد برای کارایی و مقیاس‌پذیری بهتر استفاده می‌کند. در تصویر زیر شکل ساده شده ابزار نشان داده شده است.

Update
به‌روزرسانی Polygon با Polygon

 

 

 

 


نحوه-اجرا-update

 • نحوه اجرای ابزار Update

 پنجره مربوط به این ابزار دارای پنج گزینه به ترتیب زیر است:

 1. Input Features: لایه ورودی که باید Update شود.
 2. Update Features: لایه‌ای که بروزرسانی بر اساس آن انجام خواهد شد.
 3. Output Feature Class: نام و محل ذخیره لایه خروجی
 4. (Borders (optional: مشخص می‌کند که مرزهای لایه Update حفظ شوند یا حذف شوند. در صورت انتخاب تیک این گزینه، مرز عوارض در لایه خروجی در قسمت‌های مشترک بر اساس مرز عوارض لایه Update خواهد بود و در غیر این‌صورت، مرز قسمت‌های مشترک بر اساس لایه Input ایجاد خواهد شد.
 5. (XY Tolerance (optional: حداقل فاصله‌ای که می‌تواند در جهت X و Y به منظور جبران خطای مختصاتی (فاصله) بین گره‌ها و رأس‌های (Nodes & Vertices) عوارض نادیده بگیرد. در این قسمت بایستی عدد بالایی به داده‌های با دقت مختصات کم و عدد کم به داده‌های با دقت مختصات بسیار بالا داده شود.

شرایط-اجرا-update

 • شرایط اجرای ابزار Update
 1. لایه‌های مورد استفاده در این ابزار بایستی از نوع وکتور باشند. به عبارتی امکان Update کردن لایه‌های رستری با این ابزار وجود ندارد.
 2. این Shape fileها فقط می‌توانند از نوع چند ضلعی (Polygon) باشند.
 3. نام فیلدها در هر دو لایه باید عین هم باشند؛ هرکدام از فیلدهای لایه Update که در لایه Input نباشند، در لایه خروجی حذف خواهند شد.

کاربرد-update

 • نمونه‌ای از کاربردهای ابزار Update

 تمامی ابزارهای نرم افزار Arc GIS می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند که بسته به نیاز باید از آن‌ها استفاده کرد. اما در این بخش بنا به تجربه، چند مورد از مهم‌ترین کاربرد‌های این ابزار را ذکر می‌کنیم. ابزار Update مختص مورادی است که تغییراتی در مرزبندی و اطلاعات عوارض روی زمین به وجود آمده باشد و ما قصد داشته باشیم این تغییرات را در لایه‌های موجود ایجاد کرده و آن‌ها را به روزرسانی نماییم؛ به طور مثال:

 1. به روزرسانی تغییرات ایجاد شده در مرزبندی و ویژگی‌های گونه‌های گیاهی در یک منطقه
 2. به روزرسانی تغییرات ایجاد شده در مرزبندی و ویژگی‌های خطوط ساحلی دریاها و رودخانه‌های
 3. به روزرسانی تغییرات ایجاد شده در مرزبندی و ویژگی‌های کاربری اراضی شهری و منطقه‌ای

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =