آموزش کاربردی ابزار Union برای تلفیق شکلی و محتوایی عوارض لایه‌های وکتوری|گروه فناوران شهرساز

0 31

Union/Analysis Tools-Overlay

 در این مقاله نحوه اجرا، شرایط و کاربردهای ابزار Union از جعبه ابزار Overlay در مجموعه Analysis Tools آموزش داده شده است. در این ابزار یک ترکیب هندسی بین عوارض و داده‌های لایه‌های Input به وجود می‌آید؛ به عبارتی این لایه‌ها هم از نظر شکلی و هم از نظر بانک اطلاعاتی با هم کاملاً ترکیب می‌شوند. با این ابزار یک کلاس عارضه جدید (لایه جدید) ایجاد شده و تغییرات بر روی آن اعمال می‌شود (لایه‌های تعیین شده در حالت اولیه خود باقی می‌مانند و تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌شود). لایه ایجاد شده تمامی فیلدهای موجود در لایه‌های Input را در بانک اطلاعاتی خود خواهد داشت؛ اما فقط داده‌های عوارضی که دارای همپوشانی (به معنی روی هم افتادن عوارض لایه‌ها) هستند کامل خواهد بوده و داده‌های سایر عوارض خالی خواهند ماند. این ابزار از پروژه Tilling برای هندلینگ حجم داده بسیار زیاد برای کارایی و مقیاس‌پذیری بهتر استفاده می‌کند. در تصویر زیر شکل ساده شده ابزار نشان داده شده است.

Union
Union کردن Polygon با Polygon

 

 

 

 


نحوه-اجرا-union

 • نحوه اجرای ابزار Union

 پنجره مربوط به این ابزار دارای پنج گزینه به ترتیب زیر است:

 1. Input Features: لایه‌هایی که باید Union شوند. در این قسمت گزینه‌ای به نام Rank وجود دارد؛ اگر گره‌ها و رأس‌های (Nodes & Vertices) عوارض لایه‌های Input که با هم دارای همپوشانی هستند، دقیقاً بر روی هم نیافتند و دارای فاصله جزئی باهم باشند و این فاصله کمتر از میزان تعیین شده در قسمت XY Tolerance باشد، در این صورت گره‌ها و رأس‌های لایه‌های با Rank پایین بر روی گره‌ها و رأس‌های لایه‌های با Rank بالا انتقال داده خواهند شد تا دقیقاً منطبق بر هم شوند.
 2. Output Feature Class: نام و محل ذخیره لایه خروجی
 3. (Join Attributes (optional: فیلدهایی را که لازم است به لایه خروجی منتقل شوند را تعیین می‌کند. در صورتی که این گزینه بر روی All باشد، تمامی فیلدهای لایه‌ی Input به لایه خروجی منتقل خواهند شد. در حالت NO FID، تمامی فیلدهای موجود در لایه‌ی Input به جز فیلد FID به لایه خروجی منتقل خواهند شد. اگر در حالت ONLY FID باشد، تنها فیلد FID از لایه‌ی ‌Input در لایه خروجی ذخیره شده و مابقی فیلدها حذف خواهند شد.
 4. (XY Tolerance (optional: حداقل فاصله‌ای که می‌تواند در جهت X و Y به منظور جبران خطای مختصاتی (فاصله) بین گره‌ها و رأس‌های (Nodes & Vertices) عوارض نادیده بگیرد. در این قسمت بایستی عدد بالایی به داده‌های با دقت مختصات کم و عدد کم به داده‌های با دقت مختصات بسیار بالا داده شود.
 5. (Gaps Allowed (optional: گپ‌ها مناطق خالی در لایه‌های Polygon هستند که به طور کامل با Polygonها احاطه شده‌اند؛ به عبارتی مناطقی هستند که Polygonها به هم نچسبیده‌اند. این گزینه به منظور مشخص شدن آن‌ها (گپ‌ها) به کار می‌رود. برای پیدا کردن این گپ‌ها، تیک این گزینه را بردارید تا یک Feature در این مناطق ایجاد شود. این عوارض در فیلدهای FID لایه خروجی با ارزش 1- دیده خواهند شد؛ اما در صورت انتخاب تیک این گزینه، گپ‌ها نمایش داده نخواهند شد.

شرایط-اجرا-union

 • شرایط اجرای ابزار Union
 1. لایه‌های مورد استفاده در این ابزار بایستی از نوع وکتور باشند. به عبارتی امکان Union کردن لایه‌های رستری با این ابزار وجود ندارد.
 2. این Shape fileها فقط می‌توانند از نوع چند ضلعی (Polygon) باشند.
 3. در لایه خروجی به ازای هرکدام از لایه‌های موجود، یک لایه FID اضافه می‌شود که دارای ارزش‌های مختلفی خواهند بود (مثلا اگر نام یکی از لایه‌ها Luse بوده و نام دیگری Soil باشد، دو فیلد در لایه جدید با نام‌های FID-Luse و FIDSoil ایجاد خواهد شد). در بین این ارزش‌ها، ارزش 1- نشان دهنده عوارضی است که دارای همپوشانی با عوارض لایه دیگر نیستند.
 4. عوارضی که دارای همپوشانی نیستند و کد 1- به آن‌ها اختصاص داده می‌شود، در فیلدهایی که از سایر لایه‌ها اضافه شده‌اند، داده‌ای نخواهند داشت و سلول مربوط به آن‌ها خالی خواهد ماند.

کاربرد-union

 • نمونه‌ای از کاربردهای ابزار Union

 تمامی ابزارهای نرم افزار Arc GIS می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند که بسته به نیاز باید از آن‌ها استفاده کرد. اما در این بخش بنا به تجربه، چند مورد از مهم‌ترین کاربرد‌های این ابزار را ذکر می‌کنیم.

 1. تولید لایه سکونت‌گزینی و محدوده‌های سکونتی حیوانات مختلف در یک زیستگاه (به طور مثال زمانی که ما سه لایه از قلمروهای سه گونه مختلف از حیوانات را داریم، می‌توانیم با استفاده از این ابزار، این سه لایه را در یک لایه جمع کنیم و به این ترتیب بخش‌های مشترک و غیرمشترک قلمروها را استخراج کنیم)
 2. استفاده از این ابزار به منظور تهیه لایه کامل از قلمرو گونه‌های گیاهی
 3. برآورد میزان تأثیرگذاری شاخص‌های مختلف در آسیب‌پذیری در برابر مخاطرات محیطی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =