آموزش کاربردی ابزارهای Select و Table Select برای انتخاب و استخراج عوارض از لایه‌های وکتوری|گروه فناوران شهرساز

0 40

Select & Table Select/Analysis Tools-Extract

 در این مقاله نحوه اجرا، شرایط و کاربردهای دو ابزار Select & Table Select از جعبه ابزار Extract در مجموعه Analysis Tools توضیح داده شده است. علت پرداختن همزمان به دو ابزار در این مقاله، مشابهت کامل در شرایط، نحوه اجرا و کاربردهای آن‌ها است. این دو ابزار جزو ابزارهای ساده Arc GIS می‌باشند که به منظور انتخاب و سپس استخراج عوارضی از یک لایه که دارای خصوصیات ویژه‌ای هستند مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عبارت ساده‌تر می‌توان گفت زمانی که قصد داریم به طور مثال کاربری‌های مسکونی را از لایه کاربری اراضی انتخاب و سپس استراخ نماییم، از این ابزارها استفاده می‌کنیم. عوارض مورد نظر بر اساس یک عبارت یا همان Query انتخاب و سپس استخراج می‌شوند. با این ابزار یک کلاس عارضه جدید (لایه جدید) ایجاد شده و عوارض استخراج شده در آن ذخیره می‌شوند. (لایه Select در حالت اولیه خود باقی می‌ماند و تغییری در آن‌ ایجاد نمی‌شود). لایه ایجاد شده تمامی داده‌های عوارض انتخاب شده در لایه Input را در بانک اطلاعاتی خود خواهد داشت.

 تمامی مراحل اجرای دستور Table Select دقیقاً مشابه دستور Select می‌باشد، با این تفاوت که خروجی Table Select فقط جدول اطلاعاتی بوده و Shape File نمی‌باشد. 

 با کلیک روی آیکن زیر می‌توانید ویدئو آموزش کاربردی و عملی ابزارهای Select & Table Select به همراه شرایط، نحوه اجرا و نمونه‌ای از کاربردهای مختلف آن را به طور کاملاً عملی آموزش ببینید.

                                                                                    Film Asli 


نحوه-اجرا-select

 • نحوه اجرای ابزارهای Select & Table Select

 پنجره مربوط به این دو ابزار دارای سه گزینه به ترتیب زیر است:

 1. Input Feature: لایه‌ای که قصد انتخاب عوارضی از آن را داریم.
 2. Output Feature Class: نام و محل لایه خروجی
 3. (Expression (optional: نوشتن یک عبارت به منظور استخراج زیرمجموعه یک لایه که نحوه انجام آن در ویدئوی مربوط به این ابزار به طور کامل آموزش داده شده است.

شرایط-اجرا-select

 • شرایط اجرای ابزارهای Select & Table Select
 1. لایه‌های مورد استفاده در این دو ابزار بایستی از نوع وکتور باشند. به عبارتی امکان Select کردن لایه‌های رستری با این دو ابزار وجود ندارد.
 2. این Shape fileها می‌توانند از نوع نقطه (Point)، خط (Polyline) و چند ضلعی (Polygon) باشند.
 3. عبارت Query را هم می‌توان در قسمت مربوط به آن تایپ کرد و هم می‌توان از طریق Query Builder آن را ساخت.
 4. در صورتی که عبارتی در قسمت Expression وارد نشود، لایه Input عیناً در لایه خروجی ذخیره خواهد شد.
 5. اگر عوارضی از لایه Input را قبل از اجرای ابزار انتخاب کنیم، ابزار فقط بر روی عوارض انتخاب شده و زیرمجموعه مربوط به آن اجرا خواهد شد.

کاربرد-select

 • نمونه‌ای از کاربردهای ابزارهای Select & Table Select

 تمامی ابزارهای نرم افزار Arc GIS می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند که بسته به نیاز باید از آن‌ها استفاده کرد. اما در این بخش بنا به تجربه، چند مورد از مهم‌ترین کاربرد‌های این ابزار را ذکر می‌کنیم.

 1. تهیه نقشه پراکنش خدمات عمومی؛ می‌توان این کار را هم به صورت مستقل برای هر کاربری انجام داد و هم برای مجموع کاربری‌های عمومی
 2. استخراج لایه قطعات فرسوده به منظور تهیه نقشه محدوده بافت فرسوده
 3. استخراج معابر با عرض زیر 6 متر و نیازمند بازگشایی به منظور اولویت‌بندی پروژه‌های معابر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =