آموزش کاربردی ابزار Symmetrical Difference برای تلفیق قسمت‌های غیرمشترک عوارض لایه‌های وکتوری|گروه فناوران شهرساز

0 101

Symmetrical Difference/Analysis Tools-Overlay

 در این مقاله نحوه اجرا، شرایط و کاربردهای ابزار Symmetrical Difference از جعبه ابزار Overlay در مجموعه Analysis Tools آموزش داده شده است. در این ابزار بخش‌هایی از عوارض لایه‌های Input و Update که دارای همپوشانی (به معنی روی هم افتادن عوارض دو لایه) نیستند با هم تلفیق شده و در یک لایه جدید ذخیره می‌شوند. با این ابزار یک کلاس عارضه جدید (لایه جدید) ایجاد شده و تغییرات بر روی آن اعمال می‌شود. (لایه‌های Input و Update در حالت اولیه خود باقی می‌مانند و تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌شود). لایه ایجاد شده تمامی داده‌های موجود در لایه‌های Input و Update را در بانک اطلاعاتی خود خواهد داشت؛ اما سلول‌های مربوط به بخش‌های غیرمشترک فیلدها خالی خواهند ماند. این ابزار از پروژه Tilling برای هندلینگ حجم داده بسیار زیاد برای کارایی و مقیاس‌پذیری بهتر استفاده می‌کند. در تصویر زیر شکل ساده شده ابزار نشان داده شده است.

 Symmetrical Difference
تلفیق بخش‌های غیرمشترک Polygon با Polygon

 

 

 

 


نحوه-اجرا-symmetrical-difference

 • نحوه اجرای ابزار Symmetrical Difference

 پنجره مربوط به این ابزار دارای پنج گزینه به ترتیب زیر است:

 1. Input Features: لایه‌ای که می‌خواهیم ابزار بر روی آن انجام شود.
 2. Update Features: لایه‌ی‌ای که باید بروزرسانی لایه Input بر اساس آن انجام شود.
 3. Output Feature Class: نام و محل ذخیره لایه جدید
 4. (Join Attributes (optional: فیلدهایی را که لازم است به لایه خروجی منتقل شوند را تعیین می‌کند. در صورتی که این گزینه بر روی All باشد، تمامی فیلدهای دو لایه به لایه خروجی منتقل خواهند شد. در حالت NO FID، تمامی فیلدهای دو لایه به جز فیلد FID به لایه خروجی منتقل خواهند شد. اگر در حالت ONLY FID باشد، تنها فیلدهای FID دو لایه‌ ذخیره شده و مابقی فیلدها حذف خواهند شد.
 5. (XY Tolerance (optional: حداقل فاصله‌ای که می‌تواند در جهت X و Y به منظور جبران خطای مختصاتی (فاصله) بین گره‌ها و رأس‌های (Nodes & Vertices) عوارض نادیده بگیرد. در این قسمت بایستی عدد بالایی به داده‌های با دقت مختصات کم و عدد کم به داده‌های با دقت مختصات بسیار بالا داده شود.

شرایط-اجرا-symmetrical-difference

 • شرایط اجرای ابزار Symmetrical Difference
 1. لایه‌های مورد استفاده در این ابزار بایستی از نوع وکتور باشند. به عبارتی امکان اجرای ابزار روی لایه‌های رستری وجود ندارد.
 2. این Shape fileها می‌توانند از نوع نقطه (Point)، خط (Polyline) و چند ضلعی (Polygon) باشند.
 3. باید دو لایه Input و Update از یک نوع باشند؛ به عبارتی اگر لایه Input از نوع Polygon باشد، باید لایه Update نیز از نوع Polygon باشد. این موضوع در لایه‌های Polyline و Point نیز صدق می‌کند.

کاربرد-symmetrical-difference

 • نمونه‌ای از کاربردهای ابزار Symmetrical Difference

 تمامی ابزارهای نرم افزار Arc GIS می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند که بسته به نیاز باید از آن‌ها استفاده کرد. اما در این بخش بنا به تجربه، چند مورد از مهم‌ترین کاربرد‌های این ابزار را ذکر می‌کنیم.

 1. استخراج محدوده‌های مستقل سکونتی گونه‌های حیوانی و حذف مناطق سکونتی مشترک
 2. استخراج قلمرو مستقل انواع گونه‌های گیاهی
 3. برآورد مناطق کمتر برخوردار از خدمات شهری

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 2 =