آموزش کاربردی ابزار Intersect برای استخراج مشترکات و همپوشانی‌های لایه‌های وکتوری|گروه فناوران شهرساز

0 23

Intersect/Analysis Tools-Overlay

 در این مقاله نحوه اجرا، شرایط و کاربردهای ابزار Intersect از جعبه ابزار Overlay در مجموعه Analysis Tools آموزش داده شده است. در این ابزار مشترکات لایه‌های مورد نظر استخراج می‌گردند؛ بدین‌ترتیب که قسمت‌هایی از لایه‌های مورد نظر که دارای همپوشانی (به معنی روی هم افتادن عوارض دو لایه) هستند استخراج شده و در یک لایه جدید ذخیره می‌شوند. با این ابزار یک کلاس عارضه جدید (لایه جدید) ایجاد شده و تغییرات بر روی آن اعمال می‌شود. (لایه‌های Input در حالت اولیه خود باقی می‌مانند و تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌شود). لایه ایجاد شده تمامی داده‌های موجود در قسمت‌های مشترک لایه‌های Input را در بانک اطلاعاتی خود خواهد داشت و داده‌های بخش‌های فاقد همپوشانی حذف خواهند شد. این ابزار از پروژه Tilling برای هندلینگ حجم داده بسیار زیاد برای کارایی و مقیاس‌پذیری بهتر استفاده می‌کند. در تصویر زیر شکل ساده شده ابزار نشان داده شده است.

Intersect
استخراج همپوشانی دو لایه Polygon

 

 

 

 


نحوه-اجرا-intersect

 • نحوه اجرای ابزار Intersect

 پنجره مربوط به این ابزار دارای پنج گزینه به ترتیب زیر است:

 1. Input Features: لایه‌هایی که باید Intersect شوند. در این قسمت گزینه‌ای به نام Rank وجود دارد؛ اگر گره‌ها و رأس‌های (Nodes & Vertices) عوارض لایه‌های Input که با هم دارای همپوشانی هستند، دقیقاً بر روی هم نیافتند و دارای فاصله جزئی باهم باشند و این فاصله کمتر از میزان تعیین شده در قسمت XY Tolerance باشد، در این صورت گره‌ها و رأس‌های لایه‌های با Rank پایین بر روی گره‌ها و رأس‌های لایه‌های با Rank بالا انتقال داده خواهند شد تا دقیقاً منطبق بر هم شوند.
 2. Out Feature Class: نام و محل ذخیره لایه خروجی
 3. (Jon Attributes (optional: فیلدهایی را که لازم است به لایه خروجی منتقل شوند را تعیین می‌کند. در صورتی که این گزینه بر روی All باشد، تمامی فیلدهای لایه‌های Input به لایه خروجی منتقل خواهند شد. در حالت NO FID، تمامی فیلدهای موجود در لایه‌ها به جز فیلدهای FID به لایه خروجی منتقل خواهند شد. اگر در حالت ONLY FID باشد، تنها فیلدهای FID از لایه‌های Input در لایه خروجی ذخیره شده و مابقی فیلدها حذف خواهند شد.
 4. (XY Tolerance (optional: حداقل فاصله‌ای که می‌تواند در جهت X و Y به منظور جبران خطای مختصاتی (فاصله) بین گره‌ها و رأس‌های (Nodes & Vertices) عوارض نادیده بگیرد. در این قسمت بایستی عدد بالایی به داده‌های با دقت مختصات کم و عدد کم به داده‌های با دقت مختصات بسیار بالا داده شود.
 5. (Output Type (optional: در حالت Input، ابعاد هندسی عوارض لایه خروجی بر اساس ابعاد کوچکترین عوارض موجود در لایه‌های Input (طبق توضیحات ارائه شده در مقدمه مقاله) خواهد بود. در حالت Line، لایه خروجی از نوع خط بوده و فقط قسمت‌هایی را که اضلاع Polygonها و یا اضلاع خطوط و Polygonها در لایه‌های Input بر روی هم افتاده باشند را استخراج خواهد کرد؛ در حالت Line نمی‌توان از لایه Point در قسمت Input استفاده کرد. نهایتاً اگر این گزینه در روی Point باشد، محل تقاطع‌ها به حالت Point در لایه خروجی استخراج خواهند شد. 

شرایط-اجرا-intersect

 • شرایط اجرای ابزار Intersect
 1. لایه‌های مورد استفاده در این ابزار بایستی از نوع وکتور باشند. به عبارتی امکان Intersect کردن لایه‌های رستری با این ابزار وجود ندارد.
 2. این Shape fileها می‌توانند از نوع نقطه (Point)، خط (Polyline) و چند ضلعی (Polygon) باشند.
 3. اگر لایه‌های وارد شده در قسمت Input دارای انواع متفاوتی باشند (Polygon، Polyline و Point) نوع لایه خروجی بر اساس لایه‌ای که دارای کوچک‌ترین شکل هندسی است خواهد بود.
 4. ترتیب قرارگیری فیلدها در لایه جدید نیز بر اساس ترتیب قرارگیری لایه‌های در قسمت Input خواهد بود.

کاربرد-intersect

 • نمونه‌ای از کاربردهای ابزار Intersect

 تمامی ابزارهای نرم افزار Arc GIS می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند که بسته به نیاز باید از آن‌ها استفاده کرد. اما در این بخش بنا به تجربه، چند مورد از مهم‌ترین کاربرد‌های این ابزار را ذکر می‌کنیم.

 1. برآورد سطوح و سرانه کاربری‌ها به تفکیک مناطق، نواحی یا محلات
 2. برآورد میزان جمعیت به تفکیک مناطق، نواحی و محلات شهری
 3. برآورد میزان فرسودگی بافت بخش‌های مختلف شهری از لایه کیفیت ابنیه و …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × پنج =