آموزش کاربردی ابزار Identity برای تقسیم‌بندی و تلفیق داده عوارض لایه‌های وکتوری|گروه فناوران شهرساز

0 28

Identity/Analysis Tools-Overlay

 در این مقاله نحوه اجرا، شرایط و کاربردهای ابزار Identity از جعبه ابزار Overlay در مجموعه Analysis Tools آموزش داده شده است. در این ابزار شکل هندسی عوارض لایه Input بر اساس شکل هندسی عوارض لایه Identity تقسیم می‌شوند؛ بدین‌ترتیب که قسمت‌هایی از لایه Input که با لایه Identity دارای همپوشانی (به معنی روی هم افتادن عوارض دو لایه) هستند، تقسیم می‌گردند. با این ابزار یک کلاس عارضه جدید (لایه جدید) ایجاد شده و تغییرات بر روی آن اعمال می‌شود. (لایه‌های Input و Identity در حالت اولیه خود باقی می‌مانند و تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌شود). لایه ایجاد شده تمامی داده‌های موجود در لایه Input را در بانک اطلاعاتی خود خواهد داشت. همچنین اطلاعات بخش‌هایی از لایه Identity که با لایه Input از نظر مکانی همپوشانی دارند، به آن اضافه می‌شود. این ابزار از پروژه Tilling برای هندلینگ حجم داده بسیار زیاد برای کارایی و مقیاس‌پذیری بهتر استفاده می‌کند. در تصویر زیر شکل ساده شده ابزار نشان داده شده است.

Identity Features
Identity کردن لایه وکتوری

 

 

 

 


نحوه-اجرا-identity

 • نحوه اجرای ابزار Identity

 پنجره مربوط به این ابزار دارای شش گزینه به ترتیب زیر است:

 1. Input Feature: لایه‌ای که باید ابزار روی آن انجام شود.
 2. Identity Feature: لایه‌ای که باید ابزار بر اساس آن انجام شود.
 3. Out Feature Class: نام و محل ذخیره لایه خروجی
 4. (Jon Attributes (optional: فیلدهایی را که لازم است به لایه خروجی منتقل شوند را تعیین می‌کند. در صورتی که این گزینه بر روی All باشد، تمامی فیلدهای دو لایه به لایه خروجی منتقل خواهند شد. در حالت NO FID، تمامی فیلدهای موجود در دو لایه به جز فیلدهای FID به لایه خروجی منتقل خواهند شد. اگر در حالت ONLY FID باشد، همه فیلد‌های لایه Input به علاوه فیلد FID از لایه Identity منتقل خواهند شد.
 5. (XY Tolerance (optional: حداقل فاصله‌ای که می‌تواند در جهت X و Y به منظور جبران خطای مختصاتی (فاصله) بین گره‌ها و رأس‌های (Nodes & Vertices) عوارض نادیده بگیرد. در این قسمت بایستی عدد بالایی به داده‌های با دقت مختصات کم و عدد کم به داده‌های با دقت مختصات بسیار بالا داده شود.
 6. (Keep Relationship (optional: این گزینه فقط زمانی کاربرد دارد که لایه Input از نوع Polyline و لایه Identity از نوع Polygon باشد. با انتخاب تیک این گزینه، داده‌هایی که در چپ و راست خطوط در لایه Identity قرار دارند، در دو فیلد جداگانه در لایه خروجی نوشته خواهند شد.

شرایط-اجرا-identity

 • شرایط اجرای ابزار Identity
 1. لایه‌های مورد استفاده در این ابزار بایستی از نوع وکتور باشند. به عبارتی امکان Identity کردن لایه‌های رستری با این ابزار وجود ندارد.
 2. این Shape fileها می‌توانند از نوع نقطه (Point)، خط (Polyline) و چند ضلعی (Polygon) باشند.
 3. لایه Identity باید Polygon باشد؛ در غیر این‌ صورت بایستی از نوع لایه Input باشد؛ یعنی اگر لایه Input از نوع Polyline باشد، الزاماً باید لایه Identity نیز از نوع Polyline باشد. شرایط برای لایه‌های نقطه‌ای (Point) نیز به همین شکل است.
 4. اگر لایه Input از نوع Point و لایه Identity از نوع Polygon باشد، نقاطی که دقیقاً بر روی خط مرزی مشترک بین دو عارضه از لایه Polygon افتاده باشند، دو بار از آن‌ها در لایه خروجی کپی خواهد شد. بدین‌ترتیب که به ازای هر عارضه در لایه Polygon، یک نقطه اضافه خواهد شد تا اطلاعات تمامی عوارض که در همسایگی هم قرار دارند حفظ شوند. خود دستور در بانک اطلاعاتی لایه خروجی، یک فیلد جهت شناسایی اینکه هر نقطه مربوط به کدام Polygon همجوار است قرار می‌دهد (لازم به توضیح است که در این حالت تغییری در شکل هندسی اتفاق نمی‌افتد و صرفاً داده‌های بانک اطلاعاتی قسمت‌های دارای همپوشانی اضافه می‌شوند).
 5. اگر لایه Input از نوع خط و لایه Identity از نوع Polygon باشد و تیک گزینه Keep Relationship فعال باشد، در لایه خروجی دو فیلد با نام‌های LEFT_poly و RIGHT_poly اضافه خواهند شد. این دو فیلد حاوی اطلاعات عوارض در سمت چپ و راست خط خواهند بود. البته این در شرایطی است که به مانند مورد بالا، خطوط دقیقاً از مرز مشترک دو عارضه در لایه Polygon گذشته باشد.

کاربرد-identity

 • نمونه‌ای از کاربردهای ابزار Identity

 تمامی ابزارهای نرم افزار Arc GIS می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند که بسته به نیاز باید از آن‌ها استفاده کرد. اما در این بخش بنا به تجربه، چند مورد از مهم‌ترین کاربرد‌های این ابزار را ذکر می‌کنیم.

 1. از طریق این ابزار می‌توان به منظور انتقال داده‌ها از یک لایه به لایه دیگر بر اساس خصوصیات مکانی مشترک استفاده کرد.
 2. اضافه کردن قسمت اعیانی (ساخته شده یا همان زیربنا) به لایه عرصه یا قطعات
 3. استخراج طول مرز مشترک بین دو منطقه شهری، دو کشور، دو استان و …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =