آموزش کاربردی ابزار Erase برای برش دادن عوارض لایه‌های وکتوری|گروه فناوران شهرساز

0 50

Erase/Analysis Tools-Overlay

 در این مقاله نحوه اجرا، شرایط و کاربردهای ابزار Erase از جعبه ابزار Overlay در مجموعه Analysis Tools توضیح داده شده است. در این ابزار لایه Input بر اساس لایه Erase Feature برش داده می‌شود؛ بدین‌ترتیب که قسمت‌هایی از لایه Input که با لایه Erase دارای همپوشانی (به معنی روی هم افتادن عوارض دو لایه) نیستند، برش می‌خورند. با این ابزار یک کلاس عارضه جدید (لایه جدید) ایجاد شده و تغییرات بر روی آن اعمال می‌شود. (لایه‌های Input و Erase در حالت اولیه خود باقی می‌مانند و تغییری در آن‌ها ایجاد نمی‌شود). لایه ایجاد شده تمامی داده‌های موجود در لایه Input را در بانک اطلاعاتی خود خواهد داشت. این ابزار از پروژه Tilling برای هندلینگ حجم داده بسیار زیاد برای کارایی و مقیاس‌پذیری بهتر استفاده می‌کند. در تصویر زیر شکل ساده شده ابزار نشان داده شده است.

Erase Feature
برش Polygon با Polygon

 

 

 

 


نحوه-اجرا-erase

 • نحوه اجرای ابزار Erase

 پنجره مربوط به این ابزار دارای چهار گزینه به ترتیب زیر است:

 1. Input Feature: لایه‌ای که باید Erase شود.
 2. Erase Feature: لایه‌ای که باید Erase بر اساس آن انجام شود.
 3. Out Feature Class: نام و محل ذخیره لایه خروجی
 4. (XY Tolerance (optional: حداقل فاصله‌ای که می‌تواند در جهت X و Y به منظور جبران خطای مختصاتی (فاصله) بین گره‌ها و رأس‌های (Nodes & Vertices) عوارض نادیده بگیرد. در این قسمت بایستی عدد بالایی به داده‌های با دقت مختصات کم و عدد کم به داده‌های با دقت مختصات بسیار بالا داده شود.

شرایط-اجرا-erase

 • شرایط اجرای ابزار Erase
 1. لایه‌های مورد استفاده در این ابزار بایستی از نوع وکتور باشند. به عبارتی امکان Erase کردن لایه‌های رستری با این ابزار وجود ندارد.
 2. این Shape fileها می‌توانند از نوع نقطه (Point)، خط (Polyline) و چند ضلعی (Polygon) باشند.
 3. اگر لایه Erase از نوع Polygon باشد، لایه Input می‌تواند هم Polygon، هم Polyline و هم Point باشد.
 4. اگر لایه Erase از نوع Polyline باشد، لایه Input می‌تواند از نوع Polyline و Point باشد. در این حالت قسمت‌هایی از لایه Input که منطبق بر لایه Erase نیستند برش داده می‌شود.
 5. اگر لایه Erase از نوع Point باشد، لایه Input فقط می‌تواند از نوع Point باشد. در این حالت نیز عوارضی از لایه Input که منطبق بر عوارض لایه Erase نیستند برش داده می‌شوند.
 6. با مقایسه شرایط اجرای این ابزار با شرایط اجرای ابزار Clip، مشخص می‌شود که این دو ابزار دقیقاً برعکس هم عمل می‌کنند.

کاربرد-erase

 • نمونه‌ای از کاربردهای ابزار Erase

 تمامی ابزارهای نرم افزار Arc GIS می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند که بسته به نیاز باید از آن‌ها استفاده کرد. اما در این بخش بنا به تجربه، چند مورد از مهم‌ترین کاربرد‌های این ابزار را ذکر می‌کنیم.

 1. حذف قسمت‌هایی از کاربری‌های موجود که به خاطر بازگشایی یا تعریض معابر پیشنهادی عقب‌کشی دارند.
 2. تهیه لایه شبکه معابر موجود یا پیشنهادی از بافت شهر
 3. ایجاد لایه کاربری‌ها یا معابر خارج از محدوده شهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + پنج =