آموزش کاربردی ابزار Create Thiessen Polygons برای ایجاد چندضلعی‌‌های Thiessen از عوارض لایه‌های وکتوری|گروه فناوران شهرساز

0 82

Create Thiessen Polygons/Analysis Tools-Proximity

 در این مقاله نحوه اجرا، شرایط و کاربردهای ابزار Create Thiessen Polygons از جعبه ابزار Proximity در مجموعه Analysis Tools توضیح داده شده است. این ابزار برای تقسیم یک محدوده به نواحی مثلثی توسط یک لایه نقطه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به عبارتی با این ابزار چندضلعی‌های (Thiessen (Thiessen Polygons به وسیله‌ی عوارض نقطه‌ای ایجاد می‌شوند؛ بدین‌ترتیب که هر چندضلعی Thiessen فقط شامل یک نقطه از لایه Input است. هر مکان در داخل چندضلعی‌های Thiessen به نقطه مرتبط خود نزدیک‌تر از سایر نقاط موجود در لایه Input است؛ این بدین معنا است که ابتدا مکان‌های موجود در محدوده مورد نظر نسبت به نقاط موجود در لایه Input از نظر فاصله بررسی می‌شوند و سپس هر مکان در محدوده نقطه‌ای قرار می‌گیرد که به آن نزدیک‌تر است. با این ابزار یک کلاس عارضه جدید (لایه جدید) از نوع Polygon ایجاد شده و تغییرات بر روی آن اعمال می‌شود. (لایه‌ی Input در حالت اولیه خود باقی می‌ماند و تغییری در آن‌ ایجاد نمی‌شود). لایه ایجاد شده تمامی داده‌های موجود در لایه Input را در بانک اطلاعاتی خود خواهد داشت. در تصویر زیر شکل ساده شده ابزار نشان داده شده است.

Create Thiessen Polygons
ایجاد چندضلعی‌های Thiessen توسط لایه نقطه‌ای

 

 

 

 


نحوه اجرای دستور Create Thiessen Polygons

 • نحوه اجرای ابزار Create Thiessen Polygons

 پنجره مربوط به این ابزار دارای سه گزینه به ترتیب زیر است:

 1. Input Feature: لایه‌ نقطه‌ای که چندضلعی‌های Thiessen باید از آن ایجاد شود.
 2. Out Feature Class: نام و محل ذخیره لایه جدید
 3. (Output Fields (optional: تعیین می‌کند که چه فیلدهایی از لایه Input باید به لایه خروجی منتقل شود. اگر در این قسمت گزینه ONLY_FID انتخاب شود، تنها فیلد FID از لایه Input به لایه خروجی منتقل خواهد شد؛ اما اگر گزینه ALL انتخاب شود، تمامی فیلدهای موجود در لایه Input به لایه خروجی منتقل خواهند شد.

شرایط اجرای دستور USAGECreate Thiessen Polygons

 • شرایط اجرای ابزار Create Thiessen Polygons
 1. لایه‌های مورد استفاده در این ابزار بایستی از نوع وکتور باشند؛ به عبارتی امکان ایجاد Thiessen Polygons توسط لایه‌های رستری با این ابزار وجود ندارد.
 2. این Shape fileها فقط می‌توانند از نوع نقطه (Point) باشند.

کاربرد دستور Create Thiessen Polygons

 • نمونه‌ای از کاربردهای ابزار Create Thiessen Polygons

 تمامی ابزارهای نرم افزار Arc GIS می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند که بسته به نیاز باید از آن‌ها استفاده کرد. اما در این بخش بنا به تجربه، چند مورد از مهم‌ترین کاربرد‌های این ابزار را ذکر می‌کنیم.

 1. مکان‌یابی برای کاربری‌های جدید بر اساس قیمت زمین و ارزش افزوده حاصل از آن
 2. بررسی اینکه مناطق مختلف شهری از کدام دکل‌ها برای اتصال به شبکه تلفن همراه استفاده می‌کنند.
 3. بررسی کیفیت خدمات‌دهی کاربری‌های خاص در سطح مناطق و نواحی و محلات
 4. تعیین مناطق مناسب برای کشت محصولات کشاورزی با مقاومت کم در برابر سرما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − یک =