مأموریت شاتل در تولید DEM بر اساس رادارسنجی

0 131

 SRTM که مخفف Shuttle Radar Topography Mission (مأموریت شاتل در تولید DEM بر اساس رادارسنجی) می‌باشد، پروژه‌ی منحصر به فردی است که توسط ناسا (Nasa) و آژانس ملی اطلاعات مکانی (NGA) در همکاری با مرکز هوافضای آلمان (DLR) و آژانس فضایی ایتالیا (ASI) در فوریه سال 2000 در ماموریت 11 روزه فضایی شاتل تولید شده است. این پروژه به منظور تولید کامل‌ترین پایگاه داده توپوگرافی (DEM) از حدود 80% سطح کره زمین (بین مدارهای ۵۶ درجه جنوبی و ۶۰ درجه شمالی) با وضوح بالا انجام شده است. داده‌های SRTM از ارتفاع 2233 کیلومتری با پهنای باند 2325 کیلومتر تهیه شده‌اند. مدل‌های رقومی ارتفاعی SRTM دارای ساختار موزائیکی یا همان رستری (فرمت 16 بیت) هستند که هرکدام از موزائیک‌ها یک درجه از عرض جغرافیایی و یک درجه از طول جغرافیایی را در بر می‌گیرند.

SRTM

 داده‌های SRTM با ویرایش‌های مختلف و با نام‌های SRTM 3 ، SRTM 1 و SRTM 30 به ترتیب با قدرت تفکیک مکانی 1 آرک ثانیه، 3 آرک ثانیه، 30 آرک ثانیه نامگذاری و منتشر شده‌اند. در ابتدا تنها برای دولت فدرال آمریکا 1 آرک ثانیه بود که در سال 2011 این میزان برای دولت استرالیا نیز فراهم شد و هم ‌اکنون برای همه نقاط تحت پوشش قدرت تفکیک مکانی 1 آرک ثانیه یا همان 30 متر فراهم است.

برخی مزایا و معایب داده‌های SRTM:

  • در این پروژه از آنجا که از روش تداخل‌سنجی و فرکانس استفاده شده است، می‌توان داده‌ها را بدون توجه به شرایط روز و هواشناسی بدست آورد (تصویربرداری از حدود 90٪ مناطق 2 بار و از نزدیک به 50٪ مناطق سه بار به دست آمده است).
  • اشعه رادار توان عبور از ابر را دارد بدین ترتیب سنجنده‌های راداری با محدودیتی از نظر پوشش ابر مواجه نیستند و همچنین در مناطق دارای پوشش گیاهی نیز عملکرد خوبی دارند.
  • در مناطق دارای پوشش گیاهی بسیار متراکم جنگلی میزان نفوذ رادار کاهش می‌یابد که می‌تواند منجر به افزایش خطا گردد (البته با به‌کارگیری فیلترهای خاص می‌توان این مشکل را تا حد زیادی رفع کرد).
  • این داده‌ها ممکن است تحت تأثیر خطاهای ناشی از کاهش برگشت امواج رادار یا برنگشتن آن‌ها قرار گیرند.

SRTM

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 4 =